"Loading..."

SAÇINIZIN SAĞLIĞINIZ HAKKINDA VERDİĞİ İŞARETLER

Donuk ve Cansız Saçlar

Saçlarımız donuklaşıp cansız hale gelince ilk aklımıza gelen sebepler; bakım hatası, saçlarımızda sık sık ısıtıcı alet kullanmak gibi sebepler oluyor. 

Saçlarımız kışın donuklaşır ve vücudumuzun vitamin, mikroelement eksikliği nedeniyle cansızlaşır. Bu semptom vücudunuzun selenyum, sülfür ve fosfor ihtiyacı olduğunu gösterebilir.

Kepek

Saçınızdaki kepeğin fazla oluşu, çok fazla saç bakım ürünü kullanmaktan veya yararı dokunmayan bakım ürünü seçimlerinizden kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca diyetlerinizin sonucu olarak da saçınızda kepek gözlemleyebilirsiniz.

Bir başka neden de stres, mide ve bağırsak sisteminizle ilgili sorunlar veya bağışıklık yetmezliği olabilir. Eğer kepekleriniz sarı renkte ise çeşitli ilaç niteliğindeki şampuanların faydası olmaz. Doktora tekrar danışmanız gerekir.

İnce ve Kırılgan Saçlar 

İnce ve kırılgan saçlar protein yetmezliğinden kaynaklanabilir. Vücut protein eksikliğinden muzdarip olduğu zaman cildiniz, tırnaklarınız ve saçlarınız kötü bir hale gelir. Daha fazla meyve yemeniz ve omega-3 yağ asitleri tüketmeniz önerilir.

Yağlı Saçlar

Yağlı saçlar genellikle diyetinizin yeterince sağlıklı olmadığını ve çok oranda yağ tükettiğinizi gösterir. Bu sorunu çözmek için kızartılmış gıdalardan daha az tüketmeye çalışın. 

Bu ipuçları işe yaramıyorsa, yağlı saçlar metabolizma sorunları, hormonal yetersizlik veya karaciğer sorunları yaşadığınızı gösterebilir. Bu durumda, durumu daha da kötüleştirmemek için bir profesyonele başvurmalısınız.

Saç Dökülmesi

Günde 100 saç teli kaybetmek normaldir. Saçınızda bir sıkıntı olup olmadığını kontrol etmenin en kolay yolu; parmaklarınızı saçlarınızdan geçirip köklerinden uca doğru sürüklemektir. 3-5 saç teli çıktığında endişelenmenize gerek yoktur. Fakat çok daha fazlaysa, doktora danışmalısınız. 

Saç dökülmesi endokrin sistemine bağlanabilir. Bağışıklık sisteminizle ilgili sorunlar, vitamin eksikliği veya stres sonucu da doğabilir. Ayrıca diyabetin de bir göstergesi olabilir. Doktora danışmanız en iyisidir. 


Saçın Erken Grileşmesi

Aslında grileşme genel olarak kişinin genetikliğine bağlıdır. Yaşlandıkça pigment üretiminden sorumlu melanositlerin sayısı azalır. Ortalama olarak, kadınlar 30-40 yaşlarında gri saç telleri görmeye başlar. Ancak gençlerin de gördüğü durumlar bazen oluyor.
 
Gri saç telleri genellikle şiddetli stres, kronik yorgunluk hatta zayıf diyetten meydana gelmektedir.

Kaşıntılı Deri

Bu belirtiye sivilce, saç derisinde yaralar, diğer deri tahrişleri eşlik ediyorsa bu problemlerin sedef veya egzama olabilitesi vardır. Olup olmadığını anlamak için doktora başvurmanız en iyisidir. 

Kaşıntıya başka semptomlar eşlik etmiyorsa, stresin neden olduğu sinir sistemi bozukluğunun bir sonucu olabilir. Aynı zamanda alışkanlık haline gelmiş takıntı tarzında bir problem de olabilir. Bu durumda, B1 ve B6 vitaminleri takviyesi veya sakinleştirici otlar içilmesi tavsiye edilir.
Kuru Saç ve Bölünmeler

Sık sık saç kurutma makinesi kullanımı gibi bariz faktörleri göz önünde bulundurmazsak, saçlarınız protein eksikliği, demir veya bakır yüzünden kurur.

Ayrıca bu problem sürekli katı gıdalar tüketen ve endokrin sıkıntısı yaşayan kişilerde daha fazla görülür. Sağlıklı yiyecekler yediğinizden emin olun ve zaman zaman kendinize doğal yöntemlerle vitamin takviyesi yapmayı unutmayın.